Novosti

12. MEĐUNARODNA ŠKOLA DEMOKRACIJE

Obrovčani na 12. međunarodnoj školi demokracije.Proteklog je tjedna u Labinu održana 12. međunarodna ljetna Škola demo-kracije – vijeće mladih (Democracy schools-Youth parliament ) u radu koje su po četvrti put sudjelovali učenici Srednje škole Obrovac i po prvi put učenici Osnovne škole Jurja Barakovića iz Ražanca.

 

Potrebe pokretanja programa Škole demokracije – Vijeća mladih datiraju od 1997. godine, na samom početku u okviru programa Motovunske ljetne škole unapređenja zdravlja. Program je nastao kao iskaz autentične potrebe za međusobnom suradnjom dviju nacionalnih mreža zdravih gradova, Hrvatske i Norveške, te njihovih gradova Sandnesa i Stranda te Labina i Metkovića. Od samoga početka program je uživao maksimalnu potporu Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Norveške te,od 2000. godine i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske.
Od 1998. godine sjedište rada i godišnjih susreta sudionika Škole demokracije nalazi se u Labinu, u Srednjoj školi Mate Blažine, u sklopu Motovunske ljetne škole unapređenja zdravlja i aktivnosti “Labin-zdravi grad”.
“Rad i utjecaj Škole demokracije – Vijeća mladih nema manifestacijski karakter, već je njena svrha što veće i sveobuhvatnije poticanje mladih na društveni angažman i političku kulturu. Godišnji su programski susreti u Labinu mjesto na kojem se prezentiraju promišljanja, interesi i zahtjevi mladih o društvenim vrijednostima, odnosima, pojavama i problemima, odnosno razmjenjuju informacije i iskustva te prikazuje dobra praksa razvijena u lokalnim zajednicama. I upravo u tome i jeste vrijednost ovih susreta. Nedvojbeno je da mladi imaju što reći, a upravo je ovo mjesto gdje to i mogu uz puno uvažavanje.”- rekao nam je ravnatelj Srednje škole Obrovac prof. Darko Tokić, koji je i pokrenuo ovu aktivnost u obrovačkoj školi još davne 2003. godine.
Prezentacije mladih i njihovih voditelja kroz radionice, debate, izvješća, rasprave, videozapise, glasila, projekte i posebne aktivnosti predstavlja dio iskaza i iskoraka o osposobljenosti i zainteresiranosti mladih i mnogih lokalnih, društvenih i školskih sredina za unapređenje kulture dijaloga, političke kulture i demokratizacije.
U proteklih desetak godina aktivnosti Škola demokracije odvijala se u kontinuitetu i kroz taj rad su ostvareni bitni pomaci u motivacijama, poticajima i osposobljavanju mladih za što aktivniju ulogu u demokratskim procesima.
Tijekom tri dana prikazani su primjeri dobre prakse iz Hrvatske i Norveške. Među predstavljenim primjerima istaknula su se i dva projekta iz naše županije.
Projekt “Nasilje među vršnjacima u školi” predstavili su “veterani” na labinskoj ljetnoj školi učenici iz obrovačke Srednja škole. Voditeljica projekta Zdenka Sršen Juričević i učenici Nikolina Klanac i Ivan Bašić obradili su temu nasilja među vršnjacima i ukazali na jedan od mogućih modela suzbijanja takvih pojava. ” To je model koji se u našoj školi primjenjuje već niz godina, a da funkcionira dokaz je to da u našoj školi nema slučajeva nasilja ” izjavila je voditeljica Sršen Juričević po povratki iz Labina.
Učenici osnovne škole Jurja Barakovića iz Ražanca predstavili su projekt “Pravo djece na obrazovanje (Children,s right to Education)” kojim su obradili razvojni aspekt tih prava i današnje stanje u svijetu s posebnim osvrtom na stanje u Hrvatskoj i njihovoj školi.
“Kao sociolog moram reći da u stvarnosti ne postoji jedinstveni model obrazovanja za demokraciju. Jednostavno rečeno, ne postoji model koji bi ujedinio sve aspekte onoga što podrazumijevamo pod tim pojmom. Tako ni ova škola nije “recept”, ali ona ima određenu širinu koja omogućava višestrani pristup osnovnim ciljevima takve edukacije mladih: prve korake političke pismenosti i razvijanje kritičkog mišljenja, upoznavanje pojma vrijednosti i stvaranje stavova. Ujedno, usmjerena je ka aktivnom pristupu učenika, i uopće mladih, demokratskim procesima. Mislim da ne griješim ako kažem da je i naš projekt u potpunosti obuhvatio sve ove aspekte pri obradi odabrane teme”- rekla nam je prof. Mirsija Tokić, voditeljica projekta u Osnovne škole Jurja Barakovića. Učenici Marko Marasović i Paulo Dušević iz područne škole Radovin predstavili su projekt u cijelosti na engleskom jeziku.
Dvanaesta škola demokracije u Labinu zaključena je Okruglim stolom na kojem su razmijenjeni utisci i dojmovi. Posebno je naglašena stručnost pri obradi tema škola iz naše županije, a istaknuto je da su to jedine dvije škole koje su se sudionicima obratile na engleskom jeziku- obrovačka škola u sažetku projekta, a ražanačka u cijelosti, za što su dobili i posebne pohvale. Dogovorena je međusobna suradnja gradova i škola tijekom cijele godine u razmijeni ideja u provođenju zajedničkih projekata. Zaključeno je da zahvaljujući upravo takvom radu mladi razvijaju svoju stavove, zdravo odrastaju i utiru putove budućim generacijama.

Related posts

“Ekološki vikend” nastavlja se u rujnu

Iva Nekić

Razaranje Zadra

Jure Šoša

Održan prvi Turnir 8

Grga Brkić